Nekoliko zemljotresa u razmaku od tri sata pogodilo je rano jutros Albaniju. Prema najnovijim informacijama, 20 osoba je izgubilo život, a više od 600 je povređeno. A već na prvu vest o tome šta se u susednoj državi dešava, društvene mreže bile su pune komentara mržnje i likovanja nad sudbinom nesrećnog naroda.
Prvi razorni zemljotres desio se jutros oko 4 sata po lokalnom vremenu, bio je jačine 6,4 stepena Rihterove skale, a drugi je usledio oko 7.10 (5.4 stepena).
Prema poslednjim informacijama, 20 ljudi poginulo je u ovim potresima, od čega i jedna devojčica (10) i tinejdžerka (18). I dok spasilačke ekipe pokušavaju da dopru do svih kojima je pomoć potrebna, u Srbiji pojedinci likuju.
Pa tako već rano jutros, iako se tle još nije smirilo, dežurni „hejteri“ u Srbiji krenuli su da „truju“.
– Ako bismo pomogli onom ko je vas ili vašu decu silovao i nabio na kolac, onom ko to podržava ili vreba priliku da ponovi… onda pomažite i Albance koje je pogodio zemljotres. Simple as that – objavio je jedan korisnik Tvitera dva sata nakon poslednjeg potresa.
Ako biste pomogle/i onom ko je vas ili vasu decu silovao i nabio na kolac, onom ko to podrzava ili vreba priliku da ponovi.. onda pomazite i Albance koje je pogodio zemljotres.
Simple as that.— Кул (@SrbijaJeKul) November 26, 2019
Iako se većina korisnika na „mrežama“ bavi uglavnom time da li su osetili zemljotres, odnosno da li ih je probudio, javili su se i tviteraši koji su jedva dočekali ovakvu vest.
E nek vas je pogodio zemljotres, to vas bog kažnjava
— Milan-san みらんさん (@SickDodir) November 26, 2019
– E nek vas je pogodio zemljotres, to vas bog kažnjava – pokušao je da objasni jedan uzroke jutrošniih zemljotresa.
Ima i onih koji žale, ali ne poginule devojke, već što ih zemljotres „nije sravnio sa zemljom“.
I šta kažete zemljotres bio najjači u Albaniji, a nije ih sravnio sa zemljom? Greota
— Дудалајна (@Dudalajna) November 26, 2019
– I šta kažete zemljotres bio najjači u Albaniji, a nije ih sravnio sa zemljom? Greota – sraman je komentar na tuđu nesraću.
A onda, i čuvena teorija, „da li bi oni nas žalili“.
– Žao mi je kad svaku zemlju pogodi zemljotres. Bilo da je to Albanija, Hrvatska ili SAD. Samo, da li bi i njima bilo žao da se nama to dogodi? Mislim da nigde nema empatije i saosećajnosti sa drugim narodima kao kod nas – prokomentarisao je još jedan tviteraš u sličnom maniru.
Žao mi je kad svaku zemlju pogodi zemljotres. Bilo da je to Albanija, Hrvatska, ili SAD. Samo, da li bi i njima bilo žao da se nama to dogodi? Mislim da nigde nema empatije, i saosećajnosti sa drugim narodima, kao kod nas.
— Nikola Panić (@PanicNikola) November 26, 2019
Bilo kako bilo, „oni nas ne bi žalili“, „greota što ih više nije poginulo“, ali i „božija kazna“, samo su neki od komentara koji se gotovo uvek pojave kada neku zemlju pogodi nesreća, a neki je ne smatraju „prijateljskom“.
„Previše je zle krvi među narodima“
– Balkan je prostor koji ima izrazito nesrećan geografski pa samim tim i geopolitički položaj, koji uzrokuje velika zla i nesuglasice koje su kroz nesrećnu istoriju nakupile previše zle krvi među narodima uz, nažalost, retke istorijske periode kada je bilo malo bolje – kaže za „Blic“ Marko Braković, psihoterapeut, pisac i kolumnista, komentarišući ovakvo likovanje na društvenim mrežama.
Kako dodaje, empatija je svakako ono što nam nedostaje. Na pitanje zašto je to tako, odgovorila je da Sanja Stanković, sociolog.
– Predrasude, stereotipi i ksenofobija su najprisutniji usled odsustva dijaloga i kada postoje interesi manjine koja upravlja ovakvim sukobima i manipuliše javnim mnjenjem. Ipak, postoji puno prostora za napredak u razvoju kolektivne empatije u Srbiji budući da će nam ona doneti izlazak iz uloge žrtve i naučene bespomoćnosti koju uspešno igramo godinama – objasnila je za „Blic“ Sanja Stanković, sociolog.
Izvor: Blic